Ovládání a údržba vozidla

Kontrola vozidla před jízdou

 

Zkontolování karoserie, zda je v pořádku (rozsáhlá koroze, uvolněné díly, ostré hrany, praskliny v čelním skle ne větší než 2 cm), odstranění sněhu.

 

Vidět a být viděn, tedy čistota oken, zrcátek, světel, čitelnost registračních značek.

 

Kontrola pneumatik: hledáme poškození boků (boule, praskliny), opotřebování (minimální hloubka drážek je 1.6 mm u letních pneumatik, 4 mm u zimních pneumatik), od pohledu zjistitelné podhuštění (ztráta tlaku po průpichu /defektu). Na kolech nechybí nebo není uvolněný žádný šroub.

 

Kontrola technické způsobilosti vozidla: na zadní registrační značce zkontrolujte měsíc a rok příští technické kontroly (přesné datum najdete v technickém průkazu vozidla).

 

Povinná výbava: v zavazadlovém prostoru najdete lékárničku, reflexní vestu (je i v kabině v dosahu řidiče), výstražný trojúhelník a/nebo:

1: rezervní kolo s pneumatikou, zvedák (hever) a klíč na šrouby kol

2: soupravu pro bezdemontážní opravu pneumatiky (spray s lepidlem, kompresor)

3: na vozidle jsou zpravidla z výroby speciální pneumatiky typu "runflat" umožňující nouzové dojetí i po defektu se signalizací řidiči, že došlo k úniku vzduchu

4: smluvně sjednaná asistenční služba, která na území ČR zajistí po 24 h denně opravu pneu nebo odvoz vozidla do pneuservisu

 

(doporučuji mít plnohodnotné a správně nahuštěné rezervní kolo)

 

Pod kapotou motoru: zkontrolujte provozní kapaliny - množství chladící kapaliny, kapaliny do ostřikovačů, množství oleje, brzdovou kapalinu, dále akumulátor (upevnění, utažení svorek, čistotu kontaktů (oxidaci), barvu v průhledovém okénku akumulátoru (černá O.K., žlutá K.O.). Únik provozních kapalin lze zjistit i znečištěním motoru nebo skvrnou pod motorem.

 

Kontrola osvětlení (se zapnutým zapalováním vyzkoušíme světla obrysová, potkávací, dálková, přední mlhová, zadní mlhová, blinkry, brzdová, couvací.

 

Kontakt

Bc. Petr Horký Autoškola Broumov
Rybářská 317
Broumov
55001
605591751 autoskolabroumov@seznam.cz